Laminat Parke Nedir?

Laminat Parke Nedir?

Laminat parke; zemin döşemesine daha uygun olan 6, 7, 8, 10 ve 12mm kalınlığındaki HDF üzerine dekor kağıtlarının yapıştırılması ile üretilir.

 

LAMİNAT PARKE

Laminat parke; zemin döşemesine daha uygun olan 6, 7, 8, 10 ve 12mm kalınlığındaki HDF üzerine dekor kağıtlarının yapıştırılması ile üretilir. Yapıştırma işlemi ısı ve basınç kullanılarak gerçekleştirilir. Büyük tabakalar halinde üretilen levhalar istenilen boyutlarda kesilir, ekleme detayına göre ek yerleri açılır ve paketlenerek kullanıma sunulur. Bu parkelerin yüzeyleri, düzleme ya da cilalama gibi herhangi bir işlem gerektirmez. Laminatlar uygun fiyatlarının yanında uygulamalarının kolay ve hızlı olması nedeniyle günümüzde en yaygın kullanılan dekoratif zemin kaplamasıdır. Yıldız Entegre olarak; parke grubunda, Kartepe ve Akdeniz ve Romanya tesislerimizde üretim yapmaktayız.

 

LAMİNAT PARKENİN TEMEL YAPISI

OVERLAY: Alfa selüloz esaslı; alüminyum oksit tanecikleri ve melamin reçinesi ile emprenye edilmiş film kağıt tabakasıdır. Alüminyum oksit tanecikleri sayesinde parke yüzeyi aşınma, çizilme ve ısıya karşı dayanıklılık kazanır. Melamin reçinesi sayesinde bu tanecikler film tabakasına tutunmaktadır. Ayrıca; presleme esnasında komple eriyen ve sertleşen melamin reçinesi sayesinde yüzeylerde oluşacak kir ve lekelerin tutunmasını azaltarak, kolay temizlenmesine yardımcı olur ve hijyen sağlar.

DESEN KAĞIDI: Ağaç, mermer veya taş kesitlerinin birebir fotoğraflarının ileri teknolojik yöntemlerle taranarak, özel kâğıtlara printlenmesiyle elde edilir. Ardından melamin reçinesi ile emprenye edilir. Neme karşı dayanıklı, çeşitli ağırlıklara sahip kâğıtlardır.

HDF: Yüksek yoğunlukta, kanserojen madde içermeyen (E1 ve E0 standardında), neme karşı dayanıklı lif levhadır.

BALANS KAĞIDI: Özellikle okaliptüs gibi stabilizasyonu yüksek ağaç türü liflerinden elde edilen kâğıtlardan üretilir. Melamin reçinesi ile emprenye edilmiş, rutubete karşı dayanıklı parke levhalarının stabilizasyonunu sağlayan alt film (koyu renkli) tabakasıdır.

Kapı, Parke, Süpürgelik Uyumu

Diğer yazılar için

İletişime Geçiniz
Kare Parke
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?